Śledztwo dotyczące rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach nadzoruje, powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, śledztwo w sprawie dotyczącej osób zajmujących się rozpowszechnianiem materiałów o charakterze pedofilskim.

W sprawie 67 osobom postawiono zarzuty dotyczące produkcji, posiadania i rozpowszechniania treści pedofilskich w sieci Internet. Dotychczas wobec 54 z nich do sądów zostały skierowane akty oskarżenia, na podstawie których prawomocnym wyrokiem sądu skazanych zostało już 37 oskarżonych, pozostałe sprawy są w toku.

Początek sprawy miał miejsce w 2017 roku, kiedy to w wyniku międzynarodowej współpracy policji z kilku krajów, w tym z Polski, funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie i udostępnianie materiałów o charakterze pedofilskim. Zatrzymanym był obywatel Polski od wielu lat zamieszkujący w Bukareszcie. Śledczy ustalili, że w Internecie pojawiły się materiały o treści pedofilskiej, gdzie pokrzywdzonym jest chłopiec z Polski. Poczynione w sprawie działania doprowadziły do zidentyfikowania tożsamości i ustalenia miejsca zamieszkania pedofila. Jak się okazało był to 37-letni Polak. Zatrzymanie mężczyzny zostało przeprowadzone we współpracy z rumuńską policją, a całość działań koordynował EUROPOL.

W wyniku dalszych działań zidentyfikowano dziecko, które  uwieczniono na nagraniu. Jak ustalono, sprawcą utrwalonym na zabezpieczonych nagraniach przestępstw pedofilskich, okazał się ojciec pokrzywdzonego. 

Pod nadzorem prokuratury siedleckiej wykonano czynności, w wyniku których zatrzymano pedofila oraz uratowano dziecko przed dalszym wykorzystywaniem. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych u w/w policjanci zabezpieczyli szereg nośników informatycznych należących do sprawcy. Zostały one poddane dokładnym oględzinom przez policyjnych ekspertów. Analiza pozwoliła na ustalenie, że są tam duże ilości materiałów z pornografią dziecięcą, jaką podejrzany uzyskiwał z Internetu od innych pedofilów – część z tych treści ma bardzo drastyczny charakter, włącznie z filmami i zdjęciami przedstawiającymi gwałty na dzieciach. Prokurator skierował wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, a po przeprowadzeniu śledztwa skierował do sądu akt oskarżenia. Osoba ta została skazana na 9 lat pozbawienia wolności.

Dalsze czynności realizowane przez Policję i osobiście przez nadzorującego postępowanie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach doprowadziły do uzyskania informacji na temat kolejnych sprawców rozpowszechniających treści pedofilskie, z którymi kontakty przez Internet utrzymywał m.in. mężczyzna z terenu województwa mazowieckiego. 

Od tego czasu na polecenie prokuratora zatrzymano już do sprawy kilkadziesiąt osób z całego kraju, które za pośrednictwem Internetu wymieniały się treściami pedofilskimi. 37 z nich, na wniosek prokuratora, zostało tymczasowo aresztowanych. Wśród zatrzymanych są mężczyźni w wieku 18-65 lat, pochodzący z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym i społecznym. Są wśród nich m.in. bezrobotni, pracownicy fizyczni, lekarze, emeryci, doktor nauk technicznych. Wśród zatrzymanych znalazło się również dwóch tzw. łowców pedofilów, którzy tym samym próbowali odwrócić uwagę od swojej przestępczej działalności. Ponadto u kliku zatrzymanych zabezpieczono dowody świadczące o tym, że aktywnie poszukiwali osób małoletnich celem nawiązania kontaktu osobistego, mającego w rezultacie ich wykorzystanie seksualne. Przeprowadzone działania uchroniły potencjalne ofiary przed przemocą seksualną. 

W sprawie zabezpieczono od podejrzanych mienie wartości około 300 tys. złotych. W ostatnich dniach prokurator przedstawił zarzuty o czyny z art. 202 § 3 k.k. kolejnym trzem osobom. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, a na jej dalszym etapie planowane są kolejne zatrzymania.