Zatrzymania, zarzuty i areszty w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT
W dniach 11-15 maja 2020 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu we współpracy z Mazowieckim Urzędem Celno – Skarbowym w Warszawie zatrzymali 14 osób. Podejrzani w prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbrodni podrobienia faktur VAT, posługiwania się takimi dokumentami oraz popełniania szeregu przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 13 podejrzanych. Grożą im kary nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Ustalenia śledztwa
Prokuratura Okręgowa w Siedlcach prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się działalnością na rynku budowlanym. Członkowie grypy zakładali spółki z branży budowlanej tworząc pozory legalnych transakcji. Poprzez fikcyjne fakturowanie zaniżali należne obciążenia podatkowe, w szczególności w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak ustalono z tytułu przestępczej działalności grupy doszło do uszczuplenia należności podatkowych w kwocie nie mniejszej niż 30 mln zł.
Podejrzani usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani
Niezwykle drobiazgowe i pracochłonne śledztwo, w ramach którego przeanalizowano setki tomów dokumentacji księgowej doprowadziło do ustaleń pozwalających na zatrzymanie osób biorących udział w przestępczym procederze.
Na polecenie prokuratora, policjanci wspierani przez urzędników skarbowych w ramach starannie zaplanowanej i przeprowadzonej realizacji procesowej zatrzymali 14 osób.
Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbrodni wystawiania pustych faktur VAT, posługiwania się  takimi dokumentami, a także popełnienia przestępstw skarbowych, polegających głównie na fikcyjnej sprzedaży usług budowlanych, skutkujących uszczupleniem i narażeniem na uszczuplenie podatku od towarów i usług w kwocie około 30 mln zł, a więc w stosunku do mienia wielkiej wartości. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec 13 podejrzanych. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował dozór Policji.
Zabezpieczono majątki sprawców
Na poczet grożących podejrzanym kar i środków karnych na ich mieniu prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 4,3  mln zł, w tym zabezpieczono 650 tyś zł w gotówce. Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania osób współdziałających w szeroko rozumianych oszustwach podatkowych. Podejrzanym grożą surowe kary.
Podejrzanym, którzy usłyszeli zarzuty zbrodni wystawiania pustych faktur VAT (art. 277 a par 1 kk) grożą kary 25 lat pozbawienia wolności, zaś pozostałym kary do 8 lat pozbawienia wolności.